زمان تخمینی مطالعه: 5 دقیقه

همه ی ما می دانیم استفاده از دستگاه رطوبت ‌ساز یا همان دستگاه بخور فواید زیادی دارد،اما چطور بفهمیم که برای شرایط فعلی بخور سرد بهتر است یا گرم؟ در این مقاله درباره کاربردهای بخور سرد و گرم و مزایا و معایب هرکدام صحبت می‌کنیم.با ما همراه باشید.

دستگاه رطوبت‌ساز یا بخور چیست؟

دستگاه های بخور گرم و سرد هر دو رطوبتی را به هوا اضافه می‌کنند که پوست و مجرای بینی را مرطوب می‌کند و مخاط رقیقی در سینوس‌ها ایجاد می‌کند.

پزشکان و متخصصان، استفاده از دستگاه بخور را برای کمک به رفع گرفتگی بینی ناشی از سرماخوردگی،آنفولانزا و عفونت‌های سینوسی توصیه می‌کنند؛چرا که باعث می‌شود نفس‌کشیدن برایتان راحت‌تر شود و مخاط راحت‌تر تخلیه شود.

بخور سرد

استفاده از بخور سرد روشی مؤثر و مفید برای مرطوب‌کردن خانه و رفع گرفتگی بینی،خشکی گلو و پوست است. این نوع بخور برای استفاده در هوای گرم و مناطقی که آب‌وهوای گرم‌تری دارند، ایده‌آل‌ است. آکادمی پزشکی اطفال،بخور سرد را بیشتر برای کودکان توصیه می‌کنند.

بخورهای سرد خطر سوختگی یا آتش‌سوزی ندارند، اما درباره این دستگاه‌ها هم نگرانی‌هایی وجود دارد. اگر از این دستگاه‌ها به‌خوبی مراقبت نکنید، ممکن است انواع باکتری،کپک و رسوبات معدنی در آنها به وجود آید و در هوا پخش کنند.

نکته : دستگاه بخور را طبق دستورالعمل درج‌شده در دفترچه راهنما تمیز کنید.

انواع

 • پروانه‌ای impeller : این نوع بخور سرد از دیسک یا شیئی دایره‌ای‌شکل که با سرعت زیاد می‌چرخد، برای رهاکردن قطرات آب در هوا استفاده می‌کند.
 • تبخیری Evaporative : این بخور با استفاده از فن، رطوبت را به هوا منتقل می‌کند.
 • اولتراسونیک : با استفاده از ارتعاشات اولتراسونیک بخار خنکی ایجاد می‌کند.

برای اطمینان از ایمن‌بودن دستگاه بخور

 1. هر روز آب مخزن را عوض کنید.
 2. هر 3 روز یک بار،کل دستگاه را تمیز کنید.
 3. به‌جای آب لوله‌کشی،درون مخزن دستگاه آب مقطر بریزید.

مزایا

 • کودکان و حیوانات خانگی هم میتوانند استفاده کنند.
 • تمیزکردن و نگهداری از آن راحت‌تر است.
 • ناخالصی‌های موجود در آب را فیلتر می‌کند.
 • می‌توانید مواد استنشاق‌کننده به آن اضافه کنید.
 • برای مبتلایان به سرماخوردگی و آنفولانزا مفید است.
 • مقرون‌به‌صرفه است.
 • برای مبتلایان به آسم و آلرژی مفید است.
 • الکتریسیته ساکن موجود در هوا را کاهش می‌دهد.

معایب

 • ممکن است باعث عفونت باکتریایی شود.
 • رسوبات معدنی ناشی از تصفیه آب روی هم جمع می‌شوند.

بخور گرم

دستگاه بخور گرم معمولا برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می‌شود. بخور گرم هم روش مؤثری برای رفع گرفتگی بینی است، اما باید با احتیاط استفاده شود. این دستگاه المنت‌های گرم‌کننده‌ای دارد که می‌توانند باعث سوختگی و حتی آتش‌سوزی شوند.

برای استفاده ایمن از بخور گرم این نکات را رعایت کنید:

 1. دستگاه را دور از دسترس کودکان و اشیای قابل‌اشتعال نگهداری کنید.
 2. هرگز دستگاه بخور گرم را روی فرش یا سطح رویه‌کوب دیگری قرار ندهید.
 3. هرگز داخل مخزن دستگاه بخور روغن نریزید.
 4. به‌جای آب لوله‌کشی از آب مقطر استفاده کنید.

نکته :  برای مراقبت و استفاده درست از دستگاه دستورالعمل‌های درج‌شده در دفترچه راهنما را بررسی کنید.

مزایا

 • تجمع املاح معدنی در این نوع بخور کمتر است.
 • می‌توانید برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا مواد استنشاق‌کننده به آن اضافه کنید.

معایب

 • احتمال سوختگی.
 • استفاده از آن در خانه‌ای که کودک یا حیوان خانگی هست، مناسب نیست.
 • راندمان پایین انرژی.
 • تمیزکردن سخت‌تر.
 • مستعد تجمع باکتری‌ها.

تفاوت بخور سرد و گرم

به صورت کلی بخور گرم و سرد،به‌ یک‌ اندازه رطوبت اتاق را افزایش می‌دهند. هر دو نوع بخور،خشکی طبیعی هوای زمستان را کمی از بین می‌برند و از خشکی پوست، ترک‌خوردگی لب‌ها و گرفتگی بینی جلوگیری می‌کنند. با این‌حال تفاوت‌های مهمی با هم دارند.

کاهش ناراحتی‌های تنفسی

یکی از مزایای اصلی دستگاه‌های بخور،کاهش گرفتگی بینی یا سایر علائم سرماخوردگی و آنفولانزاست. به خصوص اگر کودکی دارید که نمی‌توانید دارو به او بدهید.

طبق مطالعات انجام شده،بخور سرد برای کاهش ناراحتی‌های تنفسی بهتر است؛زیرا بخار خنکی که تولید می‌کند باعث می‌شود بافت نرم پوشاننده راه‌های هوایی هنگام استنشاق منقبض شود.

بخور گرم هم برای تسکین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا مفید است،اما اگر می خواهید بخور را برای تنفس بهتر کودکتان استفاده کنید،بخور سرد انتخاب بهتری است.

ایجاد محیط عاری از میکروب

یکی از ویژگی های مهم بخور گرم،بخاری‌ست که از دستگاه خارج می‌شود.این بخار باکتری‌های مضر کمتری دارد.اگر برای بهره‌بردن از فواید کلی مانند سلامتی و تندرستی می خواهید از دستگاه بخور استفاده کنید، بخور گرم انتخاب بهتری است.

ترکیب با داروهای ضداحتقان

اگر می‌خواهید داروی ضداحتقان در فضای خانه و اتاق پخش کنید،بخور گرم انتخاب بهتری است.این ضداحتقان‌ها وقتی از دستگاه بخور گرم خارج می‌شوند، گرفتگی بینی را از بین می‌برند.

ایمنی

به طور کلی دستگاه بخور سرد ایمن‌تر است؛چرا که بخور گرم،همیشه یک مخزن آب گرم یا داغ دارد که ممکن است ناگهان بیرون بریزد و خطرناک باشد. همچنین هرگز دستگاه بخور را در دسترس کودکان نگذارید.

بخور سرد یا گرم برای نوزاد

برای ایمنی بیشتر،از بخور سرد برای نوزادان و کودکان استفاده کنید.چون اگر از بخور گرم استفاده کنید و کودک نزدیک دستگاه شود،بخار داغ باعث سوختگی می‌شود.

بخور سرد ممکن است به کاهش سرفه و گرفتگی بینی ناشی از سرماخوردگی کمک کند، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

همچنین برای کاهش علائم آلرژی بخور گرم بهتر است.اما همچنان توصیه می کنیم اگر کودک در خانه دارید،بخور سرد ایمن‌تر است.شاید بخور سرد به اندازه بخور گرم در این زمینه خیلی موثر نباشد،اما آب داغی ندارد که باعث سوختگی شود.

همچنین به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات استفاده از دستگاه رطوبت‌‌ساز می‌تواند برخی آلرژی‌ها را بدتر کند؛ مثلا محیط مرطوب می‌تواند فضایی برای رشد کپک مهیا کند.بنابراین تمیز نگه‌داشتن دستگاه بخوری که استفاده می‌کنید هم بسیار اهمیت دارد. کپک و سایر آلاینده‌های دستگاه بخور کثیف می‌توانند آسم شما را بدتر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *